Étel és irodalom – Karácsonyi receptek Cséby Gézától

Adventi meglepetésként rendhagyó kötetbemutatót és karácsonyváró lengyel főzést szervezetünk advent harmadik vasárnapjára.

Żurek (ejtsd: zsurek) levest és régi lengyel recept szerinti mézest készíthettünk a “főszakács”: Cséby Géza költő, író, műfordító vezetésével és Bubits Tünde főszerkesztő közreműködésével.

Remek lehetőséget kaptunk az ételek elkészítésére a zalaegerszegi “Sótájm” főzőiskolában, ezúton is köszönjük! A kiváló helyszínen sok mindent megtudtunk a lengyel ételek receptjein kívül a lengyel karácsonyi szokásokról és a műfordítás rejtelmeiről!

A képeket és a felvételeket Salamon-Fehér Eszter készítette. További videók lapunk YouTube-csatornáján, ITT, további fotók a Facebook-oldalunkon, ITT.

 

 

ŻUREK (ejtsd: zsurek)

Főzni kell kb. 2-2,5 liter kellemes húslevest (nem zsíros csontos hús, sárgarépa, fehérrépa stb). Ezt le kell szűrni. Vigyázni kell, hogy semmiképp ne legyen zsíros. (Ha kihűl, levehetjük a tetejéről a zsírt.) A benne főtt dolgokat (a sárgarépa kivételével, amit karikára vágunk) máshol használhatjuk fel. Ha valakinek van ideje és kedve, a csonton főtt (nem zsíros és inas) húst lefejtheti, lecsipkedheti kisebb darabokban, azt is beletehetjük majd a készülő  levesbe. Ezt előző este már el lehet készíteni, de hűteni kell, hogy ne romoljon meg! Másnap kezdjük el újfent melegíteni, forralni. Ez egy nap alatt is megcsinálhatjuk, ha kellő időben kezdünk el húslevest főzni.

Szükséges eszközök hozzávalók:

  • Egy 3 literes fazék, egy serpenyő
  • Kockázott bacon (nem apróra vágott és elég húsos)
  • 2 pár debreceni
  • Egy pohár ½ literes és egy pohár 2 dl-es tejföl
  • Egy-másfél evőkanál búzaliszt
  • Erjesztett rozsliszt*
  • Fokhagyma 2-4 gerezd
  • 1 csomag majoranna
  • Fejenként fél vagy egész kemény-tojás (Ezt is megfőzhetjük előző nap.)
  • Borókabogyó
  • Ziele angielskie
  • Babérlevél
  • Szárított gomba
  • Szegfűbors

Az egészet a fazékban mixturáljuk, keverjük és főzzük. A serpenyőben a kockázott bacont és a kockára (vagy karikára) vágott debrecenit pirítjuk meg, majd hozzáöntjük a leveshez és tovább főzzük egy darabig.

A többi már jön magától…

*A filmben látható erjesztett, savanykás rozsliszt adagot lengyel boltban lehet beszerezni. Ebből egy üveggel kell. Otthon is csinálható a receptben említett mennyiséghez erjesztett rozsliszt, de egyszerűbb, ha a minden lengyel élelmiszerboltban kapható anyaggal dolgozunk. Ez egy savanykás vizes mixtúra, ami, ha beleöntjük a levesbe – és 10-15 percig fő – akkor teljesen összevegyül a húslevessel.

 

 

Lengyel almáspite habbal

Hozzávalók:

A tésztához: 40 dkg liszt, 1 teáskanál sütőpor, 12 dkg porcukor, 18 dkg vaj vagy margarin, 2 db tojássárgája, 2 teáskanál sűrű tejföl, 1 zacskó vaniliáscukor.

Az almatöltelékhez: 1 kg savanyú alma,  20 dkg cukor, 1 csomag vaniliáscukor, 1 citrom reszelt héja vagy kis fahéj.

A habhoz: 3 db tojásfehérje, 1 teáskanál citrom leve, 5 teáskanál porcukor, 1 teáskanál vaniliáscukor.

 

Előkészítjük a tésztát: a szitált liszthez hozzáadjuk a sütőport, porcukrot,  a zsiradékot, a tejföllel elkevert tojás sárgáját, vaniliáscukrot. Mindezt kézzel jól és gyorsan eldolgozzuk. 1 órára hűtőszekrénybe helyezzük.

Elkészítjük az almatölteléket: az almákat megmossuk, lehámozzuk és lereszeljük. Állandó keverés közben dinszteljük addig, ameddig levet ereszt és elmúlik nyersességük.  A túlzottan sok léből leöntünk, majd a maradékhoz hozzáadjuk a cukrot és vaniliáscukrot valamint a többi hozzávalót és jól elkeverjük.

A hűtött tésztát reszelőn lereszeljük és szétterítjük a kivajazott, lisztezett  tepsiben. Mielőtt a tetejére rátesszük a tölteléket a sütőben kissé megsütjük az így kapott tésztát (15-20 perc 190 fokon). Ezt követően a tésztára helyezzük és elterítjük az almatölteléket.

Elkészítjük a habot: a tojásfehérjét felverjük, hozzáadjuk a citrom levét. A tojáshab állaga legyen kemény: a felverés végén adjuk hozzá  az 1 kanál porcukrot és a vaníliás cukrot. Fedjük be az almákat e habbal. Közepesen meleg sütőbe (180 fok) helyezzük 15-20 percre, hogy a hab szépen halvány barnás színt kapjon.

 

Régi lengyel mézes receptje

(Piernik staropolski)

Hozzávalók: ½ kg liszt, ½ pohár cukor, ½ pohár méz, ½ pohár olívaolaj, 1 pohár tejföl (20 %), 3 tojás, 1 teáskanál szódabikarbóna, 1 zacskó mézesekhez való fűszerkeverék, 2 teáskanál kakaópor, késhegynyi só.

Egyéb belevalók: apróra vágott dió, mandula, kandírozott narancshéj, mazsola és ilyenek, vagy csak ennyi.

Elkészítés: Az összes alapanyagot jól összegyúrjuk majd hozzákeverjük a fenti egyéb belevalókat. A sütőformát kikenem vajjal, lisztezem. Ebbe beleteszem a tésztát és 180 fokon kb. 45 percig sütöm.

1 ping

  1. […] Adventi meglepetésként rendhagyó kötetbemutatót és karácsonyváró lengyel főzést szerveztünk advent harmadik vasárnapjára. Żurek (ejtsd: zsurek) levest és régi lengyel recept szerinti mézest készíthettünk a “főszakács”: Cséby Géza költő, író, műfordító vezetésével és Bubits Tünde főszerkesztő közreműködésével, A Pannon Tükör Könyvek sorozatban Sajtkukacka Manó kalandjai címen megjelent Andrzej Grabowski lengyel szerző jegyezte gyerekkönyv magyar fordítója így kapcsolta össze a lengyel és a magyar irodalmat az ünnepvárási, ünnepi szokásokkal. Remek lehetőséget kaptunk az ételek elkészítésére a zalaegerszegi “Sótájm” főzőiskolában, ezúton is köszönjük! A kiváló helyszínen sok mindent megtudtunk a lengyel ételek receptjein kívül a lengyel karácsonyi szokásokról és a műfordítás rejtelmeiről! A rendhagyó kötetbemutatóról készült felvételeket és a recepteket ITT osztjuk meg olvasóinkkal. […]

Hozzászólások le vannak tiltva.