Egy filosz töprengései – 50. rész

49 (K HG naplótöredéke a két Arany verses regényéről)

 

K HG meglepetten vette észre, hogy amikor negyed­százada, 1992 táján összeolvasta /felváltva olvasta el részen­ként/ Arany János és fia, Arany László verses regényeit, mennyire modernnek, mainak látta e két alkotást. Írt is akkor magának egy feljegyzést élményéről, s most a kétszáz éves évforduló táján, amikor valahonnan előkerült ez az írása, úgy érezte: be kell valamit vallania jegyzetei virtuális olvasóinak.  Úgy döntött, válaszol a kilétét firtató kíváncsiaknak, s elárulja a választ a „ki vagyok én?” kérdésre.

Istók vagyok, Balázs vagyok. Hübele Istók, Bolond Balázs. Öregember, fog, haj és illúziók nélkül, és újszülött, fog, haj és illúziók nélkül. Apa és fia vagyok, Senki Péter, Senki Pál.

A vak csőszné és céda leánya belehalt világra jövetelembe, mint pöffeteg gomba virítottam Rebeka máj­barna kebelén, később bekukkantottam Debrecenbe. Kicsú­foltam a Bach-huszárokat (míg el nem kapták a grabanco­mat), színésznek álltam, drámát írtam, tragédiám­hoz nagy bűnöst, igazi árulót kerestem modellnek. (Gondol­tam: meg­látogatom ezért a nyugdíjas Görgey Artúrt Klagen­furtban.) Garibaldival harcoltam egy csatában, közben megcsodáltam az antik Itáli­át, majd tanulmányoztam a fejlett angol gazda­ságot. Nekünk is az Európaházban a helyünk, adtam ki a jelszót, s buzgón nekiláttam kishazám és kis birtokom felvirágoztatásának. De minden tervem dugába dőlt, társaim cserbenhagytak, bará­taimat cserbenhagytam, minden láng csak részekben lobbant.

Klárcsi behívott volna a kis sómérő bolt ölmeleg zugába. Késő van, instálom – mentettem ki gyávaságomat. Etelkének egyetlen csókot adtam, s elszaladtam Itáliába, hogy szabadsághős legyek, hogy ezzel imponálhassak neki. Amikor évek múltán, mint gömbölyded menyecskét hozta elém a sors, ismét lángra lobbantam, s utolsó, kétségbeesett rohamra indultam ellene. De a szerelmi támadás elakadt egy keresztbe tett széken, átestem rajta, s ott nyomban elaludtam. Mivel mámoromat nem csak a szerelmi láz, de több liter jófajta kövidinka is támogatta.

Hát így lettem öregember. Ikarosz szárnyak nélkül, megfáradt Pán a sípja nélkül, szerencsétlen Marszüasz, aki ismét felöltötte kicserzett, lenyúzott bőrét. A lágy iszapban üldögélek fog, haj és illúziók nélkül. Igen, voltam valaha ifjú hős, Csongor úrfi voltam én. S voltam ember, férfi, az emberiség büszke őse, Ádám. (S micsoda Évákkal az oldalamon!)

De ma már csak szegény öreg vagyok, kicsit még ember, s még mindig magyar. Bolond Balázs, Hübele Istók vagyok, atya és fiú egy személyben, a Szent Lélektől elhagyottan.

közjáték a jelenről

 

Vagy nem elég nyomorék-e még, hogy

Vesszen ki egyig? – Majd ha azután

Ketten leszünk, csak ketten, egyedül… hah!

Paradicsommá, szűzzé lesz a föld,

S mi vesztjük azt el majd megint egy oly

Órában, melynek kéjeért kilenc tíz

Évezredig korbácsolják, verik

Haragra lobbant írigy istenek

Az embermilliókat.

Nem, Alfréd nem vagyok. De ezt a szerepet azért olykor-olykor nagyon-nagyon szeretném…

 

post scriptum:

K HG korábban Csongor és  Balga maszkjában próbálta felmutatni ifjúkori önmagát, ebben a jegyzetben a vén K HG önarcképére utaltak az Aranyok (aranyak) hőseivel. Az indító karikatúra a egy 1890. évi humoros lap állandó címlapja nem bolondistókos, inkább hűbelebalázsos önmagára emlékezteti a vén jegyzetírót.