Pannon Tükör Pódium idén is a Katlanban

Lapunk lapszámbemutatóval és két, kötetbemutató irodalmi beszélgetéssel vesz részt az idei, immár tizenötödik Ördögkatlan fesztiválon. A több baranyai helyszínen megrendezett összművészeti rendezvény idén augusztus 2-6. között zajlik majd.

A Pannon Tükör és a fesztivál szervezői között évek óta tartó együttműködés ezúttal is többről szól, mint programok szervezéséről. A tavalyi díszvendégség után idén egy több programot is felölelő projektet gondozunk közösen: a Pannon Írók Társaságának kiadásában megjelent válogatott verseskötet és az Ördögkatlanban tavaly bemutatott, Beck Zoltán és Szűcs Krisztián énekelte Másnap című előadás egy délutánt-estét szentel Csengey Dénes emlékének.

Programjaink

Pannon Tükör Pódium – Irodalmi beszélgetés Gazda Alberttel – 2022. augusztus 3. szerda 14.30 óra, Nagyharsány, Both Miklós Ukrán Udvara

A szerzőt a Leningrád című regényéről, az írói (és újságírói) feladatokról kérdezi Nagygéci Kovács József, de szóba kerül majd – nem csak a kötet kapcsán – Kárpátalja múltja és jelene, az ukrán valóság és a (most zajló, és csak remélni tudjuk, hogy hamarosan véget érő) háború.

Gazda Albert író, újságíró, nyomtatott és online újságok szerkesztője (és volt főszerkesztője), a Cink.hu oldal és a Jégkorongblog alapítója (és Az élet értelme – Magyar Jégkorongkönyv szerzője), a Katonakönyv társszerzője. Legújabb, ezúttal szépirodalmi kötete Leningrád címmel jelent meg a Cser Kiadónál. A kárpátaljai származású szerző „önéletrajzi ihletésű” regénye nem önéletrajz, még kevésbé napló, nem pusztán egy újságíró tudósítása, elemzése, értékelése Kárpátalja múltjáról és jelenéről, hanem ezek mellett egy hosszú elbeszélés „az útra kelésről … a bizonytalankodásról és a bátorságról. A határokról és arról, hogy fütyülni kell a határokra.” (Vass Norbert) A regény a világról, és a benne most is létező és semmivel sem könnyebb helyzetben lévő Kárpátaljáról is szól, mely országrész (régió, világ) méltatlanul kevés figyelmet kap a rendszerváltás utáni szépirodalmi művekben.

„A történelemkönyvekben felszabadítást írtak, János bácsi elszabadításnak mondta, igaz, anya is, de ő mindig hozzátette: nehogy mi is így mondjuk az iskolában vagy valahol, mert az szovjetellenes, és könnyen baj lehet belőle. Úgyhogy nem mondtuk. Eleve nem akartunk szovjetellenesek lenni, mi is úgy éreztük, hogy másképpen nem lehetne semmi, csak úgy, ahogyan élünk, és azt az egyet sajnáltuk, hogy Magyarország messzire van, csak a tévéből, a rádióból, az újságokból, a könyvekből ismerjük.”

Gazda Albert a Pannon Tükörben.

 

Pannon Tükör Pódium – Csengey Dénes: Távmondat – 2022. augusztus 4. csütörtök 14 óra, Vylyan-terasz

A kötet szerkesztőivel, Csengey Balázzsal és Szálinger Balázzsal Nagygéci Kovács József beszélget a harminc évvel ezelőtt elhunyt szerző életművének lírai részéről, a vers és a dalszöveg közti különbségekről és egyezésekről, a Csengey-hagyatékről és egyben örökségről. A kötetcímbe emelt Távmondat című vers első sora (Másnap) egyben fel is vezeti a Beck-Szűcs páros által a tavalyi Katlanban ősbemutatott, Csengey Balázs és Bérczes László közreműködésével készült és idén is színpadra kerülő előadást.

Távmondat címmel jelent meg a Pannon Írók Társasága gondozásában, Szálinger Balázs és Csengey Balázs szerkesztésében a harminc évvel ezelőtt elhunyt író, költő, drámaíró, esszéíró Csengey Dénes (1953-1991) válogatott verseit tartalmazó kötet. Csengey Dénes írói pályájának gerincét a prózai művek alkották, de egy kötetnyi vers is fennmaradt a hagyatékában. Elsőre ez meglepőnek is tűnhet, azonban ha értekező prózájának, novelláinak és regényének expresszív, metaforikus nyelvéből indulunk ki, szinte természetes, hogy lírai műveket is írt. A kötetben Csengey Dénes ismert és ismeretlen, korai és kései versei egyaránt szerepelnek. A válogatás során egy nagyon fontos dilemmával kellett szembenéznünk. A Csengey-költészetnek a dalok világával való kapcsolódása sok esetben a nem dalszövegnek szánt versekben is nyomon követhető. Nem volt egyszerű gondolatban „letakarni” a dallamot, és magát a szöveget kézbe venni, hogy versként mérjük meg. Furán hangzik, de ebben a szerkesztői szándék ellen dolgozott az is, hogy a Mélyrepülés nem egy tétele klasszikussá emelkedett, nehéz volt a dallamuk nélkül figyelni rájuk. A Mélyrepülés tételeit kiemeltük a kontextusukból, és olykor érdekesen új arcot kaptak, váratlan, új statikai feladatokat vettek vállukra a kötet egészén belül.

(A kötet korlátozott példányszámban kapható a beszélgetés után és a Másnap című előadás előtt és után!)

„Másnap, / hát tudod te, mi az, hogy másnap / a fiúk a dolgok mélyére ásnak. / Gerincedre, / e hajszálkeresztre / észrevétlenül felfeszülsz. / Majd ledőlsz.” (Csengey Dénes: Távmondat)

A Távmondat a Pannon Tükörben.

Beszélgetés a Másnap című előadásról a közreműködőkkel a Pannon Tükörben.